Poprzedni temat «» Następny temat
Warszawska Praga - Nowa Praga.
Autor Wiadomość
Olaf 
Administrator


Auto:: Nexia 1,5 8V GL
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 23947
Skąd: zza rogu
Wysłany: Nie 03 Lis, 2019 08:26   Warszawska Praga - Nowa Praga.

To zapraszam na krótki spacer. Wczesniej była Praga, teraz Nowa Praga, czyli Praga za torami. Jeszcze jest Praga II i Praga do Wisły, ale o tym moze kiedyś.

wszystkie foty sie powiekszaja poklinkieciu w nie.

ulica szwedzka, niestety w tej chwili to już trwa przebudowa, nie odbudowa. moze to lepiej , choc ginie tamten swiat. tu plan okolicy, bedziemy szli od lewego gornego naroznika strefy do prawego gornego,ulicą szwedzką http://www.bohemapraga.pl/pl/lokalizacja

Wogóle przy szwedzkiej jeszcze dalej w lewo byl wielki teatr , teatr juz wyburzony, tego juz sam nie uchwycilem, ale tu jest wzmianka https://www.twoja-praga.p...macje/5814.html

kawalek po ktorym przejdziemy to potezny teren dawnej polleny-urody szwedzka 20.
w 1950 odbudowano zaklady tluszczowe i nadano im nazwe "uroda", a po wejsciu w 1971 do zjednoczenia "pollena" zmieniono nazwe na "pollena-uroda", i tak trwala 30 lat wspomagajac polakow kosmetycznie i "czystościowo" w ciezkich czasach prl, do okresu "kartkowego" wlacznie.
tu jest całość zjednoczenia pollena https://pl.wikipedia.org/wiki/Pollena w ktorego skladzie byla uroda na szwedzkiej.

zaczynamy róg szwedzkiej i strzeleckiej, widoki w kierunku torów za którymi w oddali jest stara praga po ktorej juz chodzilismy. na horyzoncie drugiego zdjecia gdzies tam po lewej jest wyburzony juz teatr szwedzka 2/4.







ten narozny dom po lewej to szwedzka 8. od 10 do 20 byla pollena z wejsciem do zakladu pod 20. ulica strzelecka z wejsciem do metra dzieli nas od dawnej fabryki straszacej jeszcze pustymi oczodolami okien i ruinami za nimi powoli zmienianymi w lofty. wiec pare nastepnych fotek to wlasnie to miejsce. pomiedzy tymi budynkami stoi juz nowa stacja metra, na razie tu pasuje jak kwiatek dokozucha, ale przebuduja pollene to bedzie juz lepiej



















cofamy sie od metra na wyjsciowy naroznik, widok w przeciwna strone niz tory na poczatku, czyli na caly przod fabryki od ulicy, jak widac przejscie zasloniete od gory zeby cegly na chodnik nie spadaly...



ruszamy wzdluz





idac zagladamy przez zadrutowane otwory okienne, tu jeszcze rozszabrowana ruina czeka na zmiany









po drodze na malym wewnetrznym placyku happening halloweenowy







ciag dalszy ruin, widoczny komin jest jeszcze z pierwotnych przedwojennych budynkow, widoczny jest nawet zza wisly z drugiej strony warszawy, zostanie zachowany , tu wiecej o tym http://www.bryla.pl/bryla...h-budynkow.html









doszlismy do konca kompleksu, ten naroznik jak widac juz odrestaurowany, pora wiec wracac



to bylo glowne wejscie do zakladu, wracamy zerkajac na druga strone ulicy, na stare domy i oryginalne kute balkony.













i wrocilismy do punktu wyjscia



zostal nam czwarty naroznik z placykieem gdzie zaparkowalem,dam glowe ze wkrotce go zabuduja jakas nowa plomba, wiec jeszcze fotki poki to sie nie stalo









i tak oto kolejny malenki kawalek warszawskiej pragi zostal utwalony nim sie zmieni...
_________________
chcieć to móc...
 
 
  Podziel się na:               
oprawca_1978 
Ogarnięty


Auto:: śp. Nexia 1998 sedan 299 kkm LPG
Dołączył: 15 Gru 2008
Posty: 435
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 03 Lis, 2019 11:12   

Na Szwedzkiej 2/4 do 2010 roku była do 2010 roku WKU Warszawa-Południe. Teraz jej zadania przejęła WKU przy Brechta. Na Szwedzkiej nie byłem ani razu ale na Brechta z raz minimum, coś się do WSzW Warszawa woziło, jakieś porozumienia. Za "moich" czasów WSzW miało paru szefów, jakoś krótko się trzymali, najlepiej pamiętam Jabłońskiego, potem był też taki "owocowy", Gruszka, ale on był z pół roku albo i której. Z tym były jaja, bo jego poprzednik parę lat wstecz nazywał się Gruszeczka. Dawno już od tego odstałem, teraz w MON prym wiodą katecheci, religioznawcy, harcerze, bibliotekarze i inni pszczelarze.
 
 
  Podziel się na:               
Olaf 
Administrator


Auto:: Nexia 1,5 8V GL
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 23947
Skąd: zza rogu
Wysłany: Nie 03 Lis, 2019 14:02   

na szwedzkiej 2 byla ta brama :) na 4 byl teatr,slusznie , pierwotnie napisalem 2/4,moj blad.
ja juz cos po 80 roku bylem na brechta, teraz pare dni temu tez, ale to juz tzw. praga II. tez do niej zajrze,moze na wiosne, ma piekny plac zabudowany w stylu socrealizmu, dawniej leńskiego, teraz zwie sie hallera.
_________________
chcieć to móc...
 
 
  Podziel się na:               
Makowiecki 
Hej! Przekroczyłem tysiąc!


Auto:: Nexia GSi
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 3588
Skąd: Zabrze
Wysłany: Sro 06 Lis, 2019 11:27   

To zdjęcie panoramiczne jest świetne. Trochę wygląda jak fotomontaż taki kiedyś/dziś z tym nowoczesnym przystankiem metra.
Budynki bardzo ładne, szkoda że tak zaniedbane.
Fabryka przypomina mi trochę Linodrut w Zabrzu, też już zresztą nieczynny - bardzo podobna architektura, chociaż niższy.
_________________
Była piękna zielona 149,6 Ps & 188,8 Nm GSi
Jest złoty Gruz 2.5 V6
 
 
  Podziel się na:               
Olaf 
Administrator


Auto:: Nexia 1,5 8V GL
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 23947
Skąd: zza rogu
Wysłany: Sro 06 Lis, 2019 11:33   

w tym fonie mam takie panoramy do zrobienia, ale bardzo rzadko uzywam, tu byla okazja.
jak te budynki przy metrze zrobia jak ten ostatni z szeregu to bedzie pasowac, teraz faktycznie kosmos :mrgreen:

wez walnij pare fot linodrutu, miejsca na reportaze mamy sporo ;)
_________________
chcieć to móc...
 
 
  Podziel się na:               
Makowiecki 
Hej! Przekroczyłem tysiąc!


Auto:: Nexia GSi
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 3588
Skąd: Zabrze
Wysłany: Sro 06 Lis, 2019 20:11   

No to fakt, może się wybiorę na spacer, w sumie L4 mam, także w ramach ruchu mogę się kopsnąć - żadnego dźwigania i aktywności fizycznych nie mogę narazie robić - więc muszę pomyśleć ;)
_________________
Była piękna zielona 149,6 Ps & 188,8 Nm GSi
Jest złoty Gruz 2.5 V6
 
 
  Podziel się na:               
Roxon40 
Pierwszy Dobrowolnie Zbanowany


Auto:: Była Nexia 2.0 8V GLE/GSi
Dołączył: 11 Lip 2007
Posty: 7106
Skąd: Śląsk
Wysłany: Sro 06 Lis, 2019 20:23   

Ciekawy reportaż. Po fotach widzę, że dzielnica fest zaniedbana.
_________________
8-) Było Daewoo Nexia 2.0 GLE/GSi 8-)
 
 
  Podziel się na:               
Olaf 
Administrator


Auto:: Nexia 1,5 8V GL
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 23947
Skąd: zza rogu
Wysłany: Sro 06 Lis, 2019 20:36   

Makowiecki napisał/a:
No to fakt, może się wybiorę na spacer, w sumie L4 mam, także w ramach ruchu mogę się kopsnąć - żadnego dźwigania i aktywności fizycznych nie mogę narazie robić - więc muszę pomyśleć ;)


To nie myśl, tylko luźnym leszczem ruszaj z telefonem, taki spokojny spacerek, jaki ja zrobilem korzystajac z obecnosci w wawie 1 listopada ;)

Roxon, niestety zamiast odrestaurowac w pierwotnym wygladzie zmieniaja go, zanikaja ostatnie enklawy przeszlosci, a potem masz taki widok
https://www.google.pl/sea...iw=1240&bih=690
ni w pięść, ni w ryj. tak to mozna na nowych obszarach, inaczej upodobni sie do hongkongu, tokio i innych.
_________________
chcieć to móc...
 
 
  Podziel się na:               
Roxon40 
Pierwszy Dobrowolnie Zbanowany


Auto:: Była Nexia 2.0 8V GLE/GSi
Dołączył: 11 Lip 2007
Posty: 7106
Skąd: Śląsk
Wysłany: Sro 06 Lis, 2019 22:17   

Enklawy przeszłości są fajne, pod warunkiem że są odnawiane i nie mieszane z nowością. Naszą dzielnicę, starają się utrzymać w latach PRL-u i odświeżają wygląd, poprzez czyszczenie, mycie i łatanie ubytków.
_________________
8-) Było Daewoo Nexia 2.0 GLE/GSi 8-)
 
 
  Podziel się na:               
Olaf 
Administrator


Auto:: Nexia 1,5 8V GL
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 23947
Skąd: zza rogu
Wysłany: Sro 06 Lis, 2019 22:24   

rozon zrob taki reportaz, chetnie obejrze, takie postepowanie to rzadkosc teraz...
_________________
chcieć to móc...
 
 
  Podziel się na:               
Olaf 
Administrator


Auto:: Nexia 1,5 8V GL
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 23947
Skąd: zza rogu
Wysłany: Czw 14 Lis, 2019 18:17   

No i popatrzcie, reportaz robilem 2 tygodnie temu,a tu o czym artykul? poznajecie chyba to miejsce? :P

https://turystyka.wp.pl/metro-szwedzka-nowa-stacja-w-warszawie-jest-hitem-instagrama-6445671316129409a
_________________
chcieć to móc...
 
 
  Podziel się na:               
Makowiecki 
Hej! Przekroczyłem tysiąc!


Auto:: Nexia GSi
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 3588
Skąd: Zabrze
Wysłany: Czw 14 Lis, 2019 19:41   

Hehe no proszę :) Ale twoje zdjęcie zdecydowanie lepsze!
_________________
Była piękna zielona 149,6 Ps & 188,8 Nm GSi
Jest złoty Gruz 2.5 V6
 
 
  Podziel się na:               
Olaf 
Administrator


Auto:: Nexia 1,5 8V GL
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 23947
Skąd: zza rogu
Wysłany: Czw 14 Lis, 2019 21:22   

a dziekuje :)
_________________
chcieć to móc...
 
 
  Podziel się na:               
jabol97 
Świeżak


Auto:: Nexia
Dołączył: 03 Kwi 2017
Posty: 149
Skąd: Stasiówka
Wysłany: Czw 21 Lis, 2019 08:59   

Olaf, świetne zdjęcia i reportaż
 
 
  Podziel się na:               
Olaf 
Administrator


Auto:: Nexia 1,5 8V GL
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 23947
Skąd: zza rogu
Wysłany: Czw 21 Lis, 2019 17:43   

Ba , tyle czasu namawiam, żeby ktoś ciekawe miejsca ze swojej okolicy tu wrzucił, ale grochem o ścianę....
_________________
chcieć to móc...
 
 
  Podziel się na:               
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Opracowanie graficzne: Grosio


2011 © nexiomania.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone, kopiowanie bez zgody autora zabronione! Strona Głowna | Pomoc | Kontakt | Na górę